Kaşıkçı

KASIKCIKaşıkçılar, adlarını çok uzun, ucu iyice yassılaşmış yayvan gagalarından alırlar. Bu gagalarını kullanarak çamurları karıştırır, küçük balıkları, solucanları ve kabukluları avlarlar. Kaşıkçılar, akrabaları olan leylek, aynak ve balıkçıl gibi uzun boyunlu, uzun bacaklı ve genellikle beyaz renklidirler. Yavaş uçarlar, uçarken de ayaklarını geriye, boyunlarını ileriye doğru uzatırlar. Sığ sularda, sazlı bataklıklarda yavaş yavaş, gagalarının ucu çamura batık şekilde dolaşır, başlarını sağa sola sallayarak avlanırlar.

Koloniler halinde yaşayıp üreyen bu kuşlar, kışı sıcak ülkelerde geçirir. Yuvaları çoğunlukla sık sazlıklarda, bazen ağaçların üzerindedir. Dişi, saz sapları, dal parçaları ve otlardan yapılmış geniş yuvaya kahverengi benekli dört beyaz yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan yavrular bir süre sonra gagalarını anne ve babalarının agızlarının içine sokup kursaklarındaki yiyeceklerle beslenirler.

Bayağı kaşıkçı (Platalea leucorodia) Afrika’nın güneyinde, Avrupa’da, Asya’nın orta ve güney kesimlerinde yaşar. Yazın başının gerisinde uzun, ucu sarıya çalan, beyaz tüylerden bir sorguç belirir.

Öbür kaşıkçı türlerinden Afrika kaşıkçısı ya da Ak kaşıkçı (Platalea alba) Afrika’da, Kara gagalı kaşıkçı (Platalea regia) Avustralya’da ve Yeni Zelanda’da, Pembe kaşıkçı (Ajaia ajaia) Yenidünya’da yaşar.

Türkiye de ki yaşam alanları

Akdeniz bölgesi, iç Anadolu nun güneyi, Egede İzmir ve Balıkesir, Marmara denizinin güney sahilleri, Trakya. İç ve doğu Anadolu da sadece Yozgat ve Diyarbakır. Karedeniz de Zonguldak, Sinop, Samsun, Trabzon.

Özellikleri

Maksimum Boyları : 90 cm
Maksimum kanat açıklığı uzunluğu : 130 cm
Maksimum ağırlığı : 1700 gr

10 yıl yaşam süreleri vardır,

Yaşam alanları

Göller, sazlıklar ve sulak alanlar.

Beslenme

Balıklar, küçük böçekler ve iribaşlar ile beslenirler, kaşık şeklindeki gagasını suya daldırırlar ve suyun içinde gezinerek, çamurlardaki ve sudagi canlıları avlarlar.

Üreme

Kuluçka süreleri 25 gün, yumurta sayıları 4 de varabilir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s